روشهای افزایش تمرکز

راه‌های افزایش تمرکز

بهترین راه برای افزایش بازدهی و بهبود عملکرد، توجه بر کار اصلی و انجام آن کار با تمرکز بالا است. اما گاهی تمرکز سخت می‌شود. هر کار که می‌کنید ذهنتان از شما فرمان نمی‌برد. بازیگوشی می‌کند و دائماً از موضوع اصلی منحرف می‌شود. در این مقاله چند راه‌کار را برای حفظ تمرکز مرور می‌کنیم.

۱- خوب بخوابید.

صبح پس از یک شب بیدارخوابی یا بدخوابی، همراه با خستگی آغاز می‌شود. در چنین شرایطی حفظ تمرکز مشکل است و سرعت انجام کارها به طور محسوسی کاهش می‌یابد.
به اندازه‌ی کافی بخوابید. اندازه‌ی کافی بسته به شخص و سن او متفاوت است. آن قدر بخوابید که صبح‌ها نه به دلیل کمبود خواب خسته باشید و نه به خاطر خوابیدن بیش از حد کسل.
برخی افراد تک فازی هستند و خواب شبانه برای آن‌ها کافی است اما برخی دو فازی و عده‌ای نیز چند فازی هستند و در طول روز نیز نیاز به خواب دارند.

۲- استراحت کنید.

بازه‌های کاری خود را به ۹۰ دقیقه کار با تمرکز و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت تقسیم کنید. در زمان استراحت از برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و استفاده از حافظه‌ی کوتاه‌مدتان اجتناب کنید. می‌توانید کارهایی انجام دهید که نیاز به تمرکز بالایی نداشته باشند. چیزی بخورید، با همکارتان صحبت کنید، پرونده‌های‌تان را مرتب کنید و یا قدری حرکات فیزیکی انجام دهید.

۳-به حرف ذهنتان گوش کنید.

گاهی ذهن شما، بدون اینکه به مسئله‌ای فکر کنید، پاسخ یکی از مشکلات یا سئوالاتتان را یافته است و آن را به شکل ایده مطرح می‌کند. در چنین مواقعی، دست از کار اصلی بکشید و آنچه به ذهنتان می‌رسد را بر روی کاغذ بنویسید. فقط در وضعیت خود تغییری ایجاد نکنید. مثلاً اگر مشغول مطالعه هستید، میز کارتان را ترک نکنید، در همان موقعیت باقی بمانید و فقط ایده‌های‌تان را یادداشت نمایید.

۴- محیط را آماده کنید.

عوامل حواسپرتی مانند سر و صدا را حذف کنید یا کاهش دهید. نور محیط را تنظیم کنید. بهترین نور برای کار کردن، نور نزدیک به نور روز، آبی بسیار کمرنگ است. اگر گرسنه هستید غذا بخورید. همچنین اگر نشسته کار می‌کنید، میز و صندلی‌تان را به شکلی انتخاب کنید که امکان حرکت کردن را از شما نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید