10 اشتباه در مسیر موفقیت

۱۰ اشتباه که باعث می‌شود همیشه در ابتدای مسیر موفقیت باقی بمانید

بسیاری از انسان‌ها بارها و بارها هدف‌گذاری می‌کنند ولی همان نقطه‌ای که هستند باقی می‌مانند و پیشرفتی در زندگی‌شان حاصل نمی‌شود. شما تا کنون چندین بار از نقطه‌ی صفر شروع به حرکت کرده‌اید؟ چندین بار هدف‌های تازه‌ای که تعیین نموده‌اید به دلیل پیشرفت و رسیدن به اهداف قبلی بوده است؟ به راستی چرا عده‌ای پس از تعیین اهداف به سرعت نردبان موفقیت را طی می‌کنند ولی بعضی دیگر، علی‌رغم داشتن اهداف خوب و تلاش کردن همیشه در پایین‌ترین پله‌ی نردبان باقی می‌مانند؟

۱. اهداف‌تان را مرور نمی‌کنید

بارها در مورد اهمیت تعیین اهداف درست و نوشتن آن‌ها صحبت کرده‌ایم. اما این به تنهایی کافی نیست. باید اهدافتان را مرور کنید تا همیشه انگیزه و اشتیاق رسیدن به آن‌ها را حفظ کنید. مرور اهداف به افکار شما جهت می‌دهد و باعث می‌شود بر نقاط درست زندگی متمرکز شوید و با مشغول شدن به کارهای نامرتبط، زمان را از دست ندهید.

۲. تا انگیزه دارید دست به کار نمی‌شوید

تعلل بزرگ‌ترین قاتل انگیزه است. معمولاً زمان تعیین اهداف انگیزه و اشتیاق ما بالا می‌رود. برنامه‌های متعددی در ذهن داریم و ایده‌های خوبی پیدا می‌کنیم. اگر می‌خواهید جریان ایده قطع نشود باید بلافاصله اقدام کنید. هیچ روزی را بدون انجام کاری مؤثر برای رسیدن به هدف به پایان نرسانید. با ایجاد تأخیر، کم کم حساسیت‌تان نسبت به عدم پیگیری اهداف را از دست می‌دهید و خیلی زود آن‌ها را فراموش می‌کنید.

۳. فقط بر اهداف و نتایج تمرکز می‌کنید

پس از تعیین اهداف، دیگر نگران نتایج نباشید زیرا رسیدن به اهداف در حیطه‌ی اختیار ما نیست. آنچه که در کنترل ماست پیگیری آن اهداف است. پس بهتر آن است به جای تمرکز بر خود هدف، بر روش رسیدن به هدف و قدم بعدی‌مان تمرکز کنیم. همچنین ساخت سیستمی که دنبال کردن و پیگیری آرزوها را آسان‌تر کند حیاتی است. بهترین سیستم پیگیری هدف، ساخت عادت‌های مؤثر برای تبدیل شدن به شخصیت رویایی است.

۴. پیوسته حرکت نمی‌کنید

در بخش انگیزه در مورد اهمیت شروع سریع خواندیم. یکی دیگر از حفظ کننده‌های انگیزه حرکت پیوسته و مستمر است. عادت‌های جدید فقط با تکرار مستمر ایجاد می‌شوند. تمرین پیوسته به شما کمک می‌کند با سرعت در انجام مهارت‌های جدید مسلط شوید. اگر هر روز یک اقدام مؤثر ولی کوچک برای رسیدن به هدف انجام دهید، قدرت این اقدامات سلسله‌وار با گذاشت زمان به قدری زیاد می‌شود که پس از مدتی از سرعت پیشرفت خودتان شگفت‌زده می‌شوید. به یاد داشته باشید، در ابتدای مسیر به اندازه‌ای که تلاش می‌کنید نتیجه نمی‌گیرید ولی با استمرار و پیگیری، پس از مدتی به اندازه‌ی نتیجه‌ای که کسب می‌کنید تلاش نکرده‌اید.

۵. کارهای‌تان را اولویت‌بندی نمی‌کنید

مغز شما ترجیح می‌دهد سراغ کاری برود که کم‌زحمت‌تر باشد. بدون اولویت‌بندی کارها، حتی اگر اسیر کارهای بیهوده نشوید، سراغ اموری خواهید رفت که اگرچه در مسیر رسیدن به اهدافتان است اما پیشرفت چندانی از انجام آن‌ها حاصل نمی‌شود. باید کارهای‌تان را بر اساس تأثیری که در پیشرفت شما به سمت مقصودتان دارند اولویت‌بندی کنید. قانون ۸۰/۲۰ را به کار ببندید و ۸۰ درصد زمان خود را صرف مهم‌ترین کارهای‌تان کنید.

۶. روزتان را معمولی آغاز می‌کنید

برای شروع روز روتین مشخصی ایجاد کنید. شکرگزاری و راز و نیاز با معبود، مراقبه و مدیتیشن، مرور اهداف و برنامه‌ی روز پیش رو، دیدن یک کلیپ کوتاه یا مطالعه‌ی یک مقاله‌ی انگیزشی یا آموزشی و ورزش از کارهایی است که می‌توانید در روال صبح‌گاهی خود بگنجانید.

در مقابل، اموری مانند پاسخ دادن به ایمیل‌ها، گوش دادن به اخبار، چک کردن شبکه‌های اجتماعی و پیامرسان مانند اینستاگرام و واتساپ و استفاده از گوشی همراه به منظور انجام هر یک از این کارها، می‌تواند به قیمت از دست رفتن روزتان تمام شود.

۷. دانسته‌های‌تان را به کار نمی‌گیرید

دانستن به ندرت تغییر ایجاد می‌کند. تغییرات با اقدامات پدیدار می‌شوند. تا کنون چند کتاب آموزشی مطالعه کرده‌اید؟ چند دوره‌ خریداری نموده‌اید؟ در چند کارگاه و همایش برای بهبود فردی، رابطه یا کسب‌وکارتان شرکت نموده‌اید؟ چه مقدار از آنچه را که آموزش دیده‌اید به کار بسته‌اید؟ پاسخی بسیاری از افراد هیچ است. برخی هم چند روزی آن آموزش‌ها را به کار بسته و سپس رها کرده‌اند. هرگز با یادگیری محض، تغییری در زندگی شما ایجاد نمی‌شود. باید مطالب آموخته شده را به کار ببندید و آن‌قدر در انجام آن‌ها استمرار داشته باشید تا تبدیل به عادتی ساده و عادی شوند.

۸. یادگیری را متوقف می‌کنید

ابتدای هر مسیر، چون راه پیش رو مبهم است، صرف هزینه برای آموزش منطقی و معقول به نظر می‌رسد. اما با گذشت زمان و کسب اولین موفقیت‌ها، افراد دست از یادگیری برمی‌دارند. نتیجه‌ی این کار نه خیلی زود، ولی قطعی است: از دیگران جا می‌مانید و به نقطه‌ی شروع باز می‌گردید. دنیا به سرعت در حال تغییر است و یکی از مهم‌ترین اصول برای پیشروی با سرعت تغییرات، یادگیری مستمر است. هر روز زمانی را به مطالعه‌ی کتاب، شرکت در سمینارها یا کارگاه‌ها اختصاص دهید. می‌توانید صبح‌ها در مسیر رفتن به محل کار، به جای صحبت‌های تلفنی یا گوش دادن به موسیقی و اخبار، به کتاب‌ها و آموزش‌های صوتی گوش فرا دهید.

۹. اشتباهات تکراری مرتکب می‌شوید

دو گروه از افراد هرگز موفق نمی‌شوند: اول، افرادی که می‌ترسند اشتباه کنند؛ دوم، افرادی که یک اشتباه را بارها و بارها تکرار می‌کنند. برای یادگیری باید اشتباه کنید، ولی اشتباهات تازه. اگر همیشه یک اشتباه را تکرار می‌کنید به این دلیل است که همواره یک چیز را بدون تغییر امتحان می‌کنید یا به کار می‌بندید.

اگر در استفاده از مطلبی برای بار اول شکست خوردید، دو حالت دارد، یا در انجام آن مهارت کافی کسب نکرده‌اید و یا لازم است تغییراتی در آن مطلب اعمال کنید که برای شرایط شما مناسب‌سازی شود.

بهترین کار برای جلوگیری از تکرار اشتباهات گذشته نوشتن و مرور شکست‌ها است. برای هر تجربه‌ای هزینه‌ای از جنس زمان پرداخته‌اید. با نوشتن و مرور آن‌ها، آنچه را در قبال زمانتان به دست آورده‌اید دور نمی‌ریزید بلکه به کار می‌بندید تا بتوانید تجربیات تازه‌تری به دست آوردید. رمز موفقیت مستمر همین است.

۱۰. ارتباطاتتان را مدیریت نمی‌کنید

ما به میانگینی از افراد پیرامون خود تبدیل می‌شویم. عمق و زمان رابطه با هر شخص در این میانگین مؤثر است به همین دلیل ابتدا خانواده، سپس دوستان و در نهایت همکاران تأثیر بسزایی در میزان موفقیت ما دارند. اگر اشخاص پیرامون شما افرادی منفی، تنبل، بدون نظم یا بی‌هدف باشند احتمال اینکه شما فاقد چنین ویژگی‌هایی باشید کاهش می‌یابد. برای کاهش چنین تأثیری از سیاست‌های زیر استفاده کنید:

  • اگر می‌توانید ارتباطتان را با چنین اشخاصی برای همیشه قطع کنید، مگر اینکه تغییر کنند و به انسان بهتری تبدیل شوند.
  • اگر دردسر قطع ارتباط زیاد است، تا می‌توانید ارتباط با چنین اشخاصی را محدود کنید.
  • و اگر هیچ یک از این دو مورد مقدور نیست (مانند وقتی که والدین یا همسرتان دارای چنین خصوصیاتی هستند) سعی کنید به از طریق گفتگو به آنان آگاهی بدهید تا از تأثیر رفتارشان آگاه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید