حذف تفریح از زندگی چه عواقبی دارد؟

چرا به تفریح نیاز داریم؟

احتمالاً از نقش از حفظ تعادل در تنظیم اهداف و رسیدن به خوشبختی مطلعید، اما آنچه که بیشتر مردم نمی‌دانند، زمینه‌هایی است که باید برای آن اهدافی تعیین و برنامه‌ریزی کنند. افرادی که تعادل را سرلوحه‌ی موفقیت قرار می‌دهند، اهداف مشخصی برای کار، درآمد، خانواده و سلامتی‌شان تنظیم می‌کنند، با این وجود پس از گذشت مدتی، احساس می‌کنند جای چیزی در زندگی‌شان خالی است. زمان کافی به تمام اهدافشان اختصاص می‌دهند، برنامه‌های‌شان را پیگیری می‌کنند، از استراحت غافل نمی‌شوند اما احساس خستگی می‌کنند، نوعی از خستگی که با استراحت رفع نمی‌شود، و شکلی از روزمرگی که با پیگیری اهداف چالش‌برانگیز درمان نمی‌گردد.

چنین حالتی، به دلیل حذف تفریحات از برنامه‌ی زندگی است. متأسفانه بسیاری از افراد کوشا و ساعی، تفریح و سرگرمی را نوعی وقت تلف کردن دانسته و از آن دوری می‌کنند. اما آیا به راستی تفریح امری زاید است؟ در زیر برخی از فواید داشتن تفریح کافی در زندگی را مرور می‌کنیم.

۱. تفریح کردن شما را به فردی جالب و گیرا تبدیل می‌کند

تفریحات از شما فرد جذاب‌تری می‌سازد. افرادی که بخشی از زندگی را به تفریح اختصاص می‌دهند، تجربیات و داستان‌های جالبی برای تعریف کردن دارند. به علاوه‌، در خلال تفریحات چیزهایی می‌آموزید که یاد گرفتن آن برای دیگران جذاب و هیجان‌انگیز است.

۲. تفریحات استرس شما را کاهش می‌دهند

تفریح، گردش و سرگرمی با مشغول کردن شما به کاری که از آن لذت می‌برید، به شما آرامش می‌دهند. تفریحات کمک می‌کنند ذهن شما از نگرانی و فشارهای روزمره رها شود و از فعالیت‌هایی لذت ببرد که ارتباطی با کار یا دیگر مسئولیت‌های‌تان ندارد.

۴. تفریح پیوندهای اجتماعی شما را گسترش می‌دهد

بازی فعالیتی است که افراد با علائق مشترک از آن لذت می‌برند. زمانی که همراه با دیگران مشغول بازی هستید، با افرادی ملاقات و ارتباط برقرار می‌کنید که علائقی مشابه شما دارند و از بودن در کنار شما لذت می‌برند.

۵. بازی‌ها ناحیه‌ی امن شما را گسترش می‌دهند

هنگامی که تفریح جدیدی را شروع می‌کنید، وارد چالش جدیدی می‌شوید که نیاز به یادگیری مهارت‌های تازه‌ای دارد. هنگام بازی کردن مجبورید ریسک کنید، چیزهای تازه را امتحان کنید و مسیرهای عصبی تشکیل دهید. با این کار توانایی مغز شما نیز گسترش پیدا می‌کند.

۶. تفریحات تعهد شما به موفقیت را افزایش می‌دهد

افرادی که از تفریحات غفلت می‌کنند، پس از مدتی با کاهش انگیزه و تمایل برای پیگیری اهدافشان مواجه می‌شوند. استفاده مکرر از قدرت اراده، انرژی مغز را مصرف می‌کند. مغز خسته به راحتی به عادات بد گذشته و اتلاف وقت روی می‌آورد. تفریحات به مغز شما فرصتی برای استراحت و بازیابی انرژی از دست رفته می‌دهند.

این پست دارای ۲ نظر است

  1. سید محمد

    واقعا آقای اطمینانی از شما تشکر می‌کنم بابت این مقاله‌ی ارزشمند! خدا شمارو برای نجات من از اتلاف وقت فرستاد! اینقدر از قدرت اراده استفاده کردم که تا همین الان داشتم عادت‌های گذشته رو با مغز خسته تکرار و اتلاف وقت می‌کردم! حالا میفهمم که تفریح چقدر اهمیت داره، جای سپاس ابتدا از خداوند و بعد از شما بزرگوار داره این مقاله‌ی ارزشمند.

    1. سعید اطمینانی

      سیدمحمد عزیز سلام. سپاسگزارم که همراه ما هستی و خیلی خوشحالم که این مقاله تونسته کمک زیادی به شما بکنه. امیدوارم باز هم ما رو با تجربیاتی که از عمل به دانش‌ها و تکنیک‌ها به دست میاری، آشنا کنی.

دیدگاهتان را بنویسید