برنامه ریزی برای ورزش

چگونه ورزش را شروع کنیم؟

«عقل سالم در بدن سالم است». این جمله‌ای است که از کودکی همیشه شنیده‌ایم، با این وجود بسیاری از مردم برنامه‌ی منظمی برای ورزش کردن ندارند. همه‌ی ما از نقش ورزش در افزایش انرژی و انگیزه، اهمیت ویژه‌ی آن در سلامتی و تأثیرات آن در دوران میانسالی و کهن‌سالی آگاهیم اما هرگز نتوانسته‌ایم زمان‌های مشخصی در هفته را به ورزش اختصاص دهیم. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که مایلید جایی مشخص برای تمرینات فیزیکی در برنامه‌ی روزانه‌ی خود باز کنید، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب با من همراه باشید.

هیجان‌زده نشوید

بسیاری از مردم، ابتدا هیجان زده می‌شوند و برنامه‌ای سنگین برای ورزش کردن تنظیم می‌کنند. در باشگاه ثبت نام و هزینه را پرداخت می‌کنند تا روزی ۲ ساعت زیر نظر مربی تمرین کنند، اما پس از چند هفته این برنامه را رها می‌کنند.

لطفاً هیجان‌زده نشوید و برنامه‌ای برای یک عمر تنظیم کنید. به جای روزی ۲ ساعت ورزش، روزی ۳۰ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید، یا می‌توانید دو روز در هفته، و هر بار ۲ ساعت ورزش کنید. همیشه این سئوال را از خود بپرسید: «آیا می‌توانم چندین سال به این برنامه پایبند بمانم؟»

سخت نگیرید

برای ورزش کردن حتماً نیاز به ثبت نام در باشگاه و داشتن مربی نیست. برخی افراد گمان می‌کنند اگر بخواهند بیرون از باشگاه ورزش کنند نیاز به تجهیزات خاص مانند وزنه و هالتر و تردمیل دارند. پیاده‌روی سریع و حرکات کششی ساده، به طوری که قلب شما را وادار کند حداقل ۳۰ دقیقه به طور پیوسته با حداکثر توان بتپد، کاملاً مناسب است.

حتی می‌توانید از میان انبوهی از اپلیکیشن‌های موبایلی رایگان استفاده کنید و مطابق با نیاز و سلیقه‌ی خود یک برنامه را انتخاب نمایید. فقط کافی است در یکی از فروشگاه‌های iOS یا اندروید عبارت workout را جست‌وجو نمایید.

بدنتو تکون بده!

اگر آنقدر به زندگی ماشینی خو کرده‌اید که انجام تمرینات فیزیکی برای شما مشکل است و تحمل درد عضلات یا نفس نفس زدن هنگام دویدن را ندارید، ابتدا تلاش کنید تحرک خود را بیشتر کنید.

پیاده به محل کار بروید. برای رفتن به طبقات بالاتر (و نه آمدن به طبقات پایین‌تر)، به جای آسانسور از پله استفاده کنید. می‌توانید هنگام صحبت با موبایل، در اتاق راه بروید. زمان ناهار خوردن را کاهش دهید و پیش از ناهار اندکی پیاده‌روی کنید. به طور پیوسته تحرک بدنی خود را افزایش دهید تا برای ورزش کردن آماده شوید.

از قبل برنامه‌ریزی کن

اگر آنقدر پرمشغله هستید که نمی‌توانید ورزش کنید، به زودی مجبور می‌شوید زمانی را برای مراجعه به دکتر یا بیمارستان اختصاص دهید. تعادل را در زندگی رعایت کنید و زمانی را به خودتان اختصاص دهید. اگر اره‌ی خود را تیز نکنید بیشتر خسته می‌شوید و کمتر نتیجه می‌گیرید. همچنین می‌توانید مانند ترفندهای بالا، از هر فرصتی برای ورزش کردن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید