نقشه راه مدیریت زمان

مدیریت زمان را از کجا شروع کنیم؟

آیا شما همیشه خواسته‌اید از زمانتان به شکل بهتری استفاده کنید؟ اهدافتان را تعیین و در مسیر آرزوهای‌تان حرکت کنید؟ برنامه‌ای مدون داشته باشید، بدانید در هر زمان چه باید بکنید؟ آیا در این رویا بوده‌اید که هر شب از روزی که پشت سر گذاشته‌اید راضی باشید و با آرامش به خواب بروید؟

استفاده‌ی بهینه از زمان موثرترین عامل در موفقیت است. هیچ فرد موفقی را نمی‌شناسم که بدون استفاده‌ی درست از زمان و بدون تسلط در مهارت‌های مدیریت زمان توانسته باشد به موفقیت برسد یا در صورت رسیدن به موفقیت، آن را حفظ کند.

برای نظم دادن به زندگی و رفاقت با ثانیه‌های‌تان می‌توانید از نقشه‌ی راه زیر استفاده کنید. می‌توانید هر تیتر را به عنوان یک تمرین در نظر بگیرید و پاسخ آن را بنویسید.

۱. ارزش‌هایت را بشناس.

ارزش‌ها مبنای رفتار و زندگی ما را تشکیل می‌دهند. کسی که ارزشش صداقت است سعی می‌کند در هر شرایطی راستگو باشد. اگر مهربانی مهم‌ترین ارزش شما باشد، به دیگران محبت خواهید کرد. اگر ارزش‌های‌تان را نشناسید و بر مبنای آن زندگی نکنید دستاوردهای‌تان هرگز شما را راضی نخواهد کرد.

رسالت و اهداف خود را پیدا کنید

۲. رسالت زندگی‌ات را پیدا کن.

رسالت زندگی شما را ارزش‌های‌تان مشخص می‌کنند. رسالت زندگی هدف غایی و نهایی شماست. ممکن است هدف نهایی شما این باشد که انسان‌ها را به این باور برسانید که همه‌ی آن‌ها توانا و بی‌نظیر هستند.

۳. هدف‌هایت را مشخص کن.

هدف‌ها پله‌هایی هستند که شما برای تحقق رسالت زندگی‌تان از آن‌ها بالا بروید. با استفاده از این مقاله می‌توانید اهداف شفافی تعیین نمایید.

۴. زمانت را به مهم‌ترین‌ها اختصاص بده.

اولویت بندی در برنامه ریزی مهم است

برنامه‌ریزی یعنی اولویت دادن به آنچه شما را به اهدافتان می‌رساند. اگر اهدافتان را به درستی تعیین کرده باشید برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند در مسیری متعادل باقی بمانید و عوامل محیطی و حتی درونی تمرکز شما را به هم نریزد و از مسیر درست خارج نشوید.

۵. عادت‌های مثبت در خودت ایجاد کن.

مهم‌ترین وظیفه‌ی یک برنامه‌ی زمانی جایگزین کردن عادات بد با عادت‌های سودمند و کمک‌رسان است. عادت به تکمیل کارها و عادت به انجام کارها با تمرکز تنها نمونه‌ای از هزاران عادتی است که می‌توانید با برنامه‌ریزی صحیح در خود ایجاد کنید.

۶. بیاموز، به کار ببند و تمرین کن.

دست به کار شو و نتایج را بررسی کن

برای رسیدن به موفقیت نیاز به یادگیری مهارت‌های متعددی دارید. هدفگذاری و برنامه‌ریزی بخشی از این مهارت‌ها است. مهارت تهیه‌ی نقشه‌ی زمانی، حل مسئله، ساده‌سازی، کنترل احساسات، مذاکره و ارتباطات به شما در رسیدن به اهدافتان کمک شایانی می‌کند.

به یاد داشته باشید استعداد به معنای سرعت یادگیری و نه توانایی یادگیری. مغز ما انسان‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت یادگیری هر مهارتی را داراست و فقط بسته شخص، برخی مهارت‌ها را سریع‌تر و برخی مهارت‌ها را آهسته‌تر فرا می‌گیرد.

کلید استاد شدن در هر مهارتی، تمرین، تمرین و تمرین است. چقدر تمرین؟ آن‌قدر تمرین که در انجام آن مهارت استاد شوید.

۷. نشتی‌های زمان را بشناس.

نشتی‌های زمان

هر کدام از ما دارای ضعف‌هایی هستیم که مانع از آن می‌شود به درستی از زمانمان استفاده کنیم. ممکن است مهارت‌ کافی نداشته باشیم، چاره‌ای آن یادگیری و تمرین است.

شاید محیط شما مناسب نیست، باید راه حلی برای حل مشکلات محیطی مانند بیماری، سر و صدا و مزاحمت‌های دیگران بیابید.

گاهی مشکلات ذهنی است. کمال‌گرایی، اهمال‌کاری و ناتوانی در مواجهه با ترس‌ها از شایع‌ترین موانع درونی است. بهترین و مطمئن‌ترین راه برای تشخیص و حل مسائل ذهنی مراجعه به مشاور و متخصص است.

دیدگاهتان را بنویسید