چگونه بر کارم تمرکز کنم؟

اوج تمرکز با رعایت چند نکته ساده

در دوران نوجوانی، ظهرهای جمعه نیم ساعت از رادیو به قصه‌ی ظهر جمعه گوش می‌دادیم. امروزه به ندرت کسی می‌تواند نیم ساعت بر موضوعی متمرکز شود. با ظهور اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های هوشمند، حوصله‌ی مردم کم‌تر و تمرکز حواس بسیار مشکل شده است.

داشتن تمرکز از عوامل مؤثر در بهره‌وری و استفاده‌ی بهینه از زمان است. اگر شما هم در نگهداشتن توجه خود بر کارهای اصلی مشکل دارید، پیشنهاد می‌کنم نکات زیر را در زندگی روزمره به کار ببندید.

برنامه‌ریزی کنید

برنامه‌ریزی کمک می‌کند ذهن شما از فکر کردن به کارهای دیگری که در روز دارید رهایی یابد. علاوه بر این، هنگامی که از قبل می‌دانید قرار است چه مدت بر روی کار خاصی زمان بگذارید، مغز به راحتی قبل تحت تأثیر عوامل حواسپرتی قرار نمی‌گیرد.

بر یک موضوع تمرکز کنید

زمانی که قرار است کار کنید، فقط کار کنید. اگر می‌خواهید در مدت ۲۰ دقیقه نامه‌ای بنویسید، هنگام تایپ نامه سایر برنامه‌ها و پنجره‌های باز ویندوز یا برگه‌های مرورگر را ببندید. همچنین از صحبت با دیگران یا نوشیدن چای خودداری کنید زیرا مغز ما برای تمرکز بر یک موضوع طراحی شده است.

کاغذ و قلم کنار دستتان داشته باشید

نمی‌توانیم جلوی افکاری را که به مغز وارد می‌شوند سد کنیم. به جای مقابله با افکارتان، هرگاه در حین انجام کاری، ایده یا مسئله‌ی خاصی به ذهنتان رسید، آن را در چند جمله کوتاه یادداشت کنید و زمانی را برای رسیدگی به آن اختصاص دهید. سپس به کارتان ادامه دهید.

به قدر کافی بخوابید

استراحت کافی، به ویژه خواب شبانه‌، از مهم‌ترین عوامل افزایش تمرکز است. اگر خوابتان می‌آید تلاش برای تمرکز کردن بی‌فایده است. لطفاً خودتان را خسته نکنید، حتی اگر شده ۲۰ دقیقه بخوابید و سپس به کارتان ادامه دهید.

مدیتیشن کنید

چگونه مدیتیشن کنیم؟

بر خلاف تصور، مدیتیشن بسیار راحت است. هم‌اکنون می‌توانید این کار را انجام دهید. همین‌طور که پشت میز کار یا بر روی مبل نشته‌اید، چشم‌های‌تان را ببندید، دستانتان را روی پاهایتان قرار دهید، کمر، گردن و سرتان را راست بگیرید ولی عضلاتتان را منقبض نکنید. کف پاهایتان بر روی زمین مستقر باشد. حال از راه بینی عمیق و آرام تنفس کنید. فقط به تنفستان فکر کنید، به جریان هوا در مجرای بینی یا بالا آمدن قفسه سینه.
مسلماً افکار دیگر سراغ شما خواهند آمد. متوجه آن‌ها باشید و بدون هیچ فکر دیگری، مجدداً بر تنفستان تمرکز کنید. اگر حواستان پرت می‌شود فکر خودتان را مجدداً با سرزنش کردن پرت نکنید، فقط دوباره بر تنفستان معطوف شوید.
پس از گذشت ۵ تا ۱۰ دقیقه، افکار مزاحم از سر شما خارج شده‌اند و آماده‌ی انجام کار با تمرکز بیشتری هستید.

گوشی همراهتان را خاموش کنید

گوشی‌های هوشمندتان را نه تنها خاموش کنید، بلکه آن‌ها را خارج از دید قرار دهید. شاید متعجب شوید اگر بدانید اگر موبایل شخص دیگری در دیدرس شما باشد، با روشن شدن صفحه‌ی آن، بخش‌هایی از مغز شما فعال می‌شود که اگر گوشی خودتان بود، فعال می‌شدند.

دیدگاهتان را بنویسید