روشهای تمرکز بر کار

چگونه بر کارمان تمرکز کنیم؟

بزرگ‌ترین مشکل هنگامی که کاری را شروع می‌کنیم، حفظ تمرکز است. می‌خواهیم گزارشی را در Word تایپ نماییم، اما حواسمان به ایمیل‌هایمان پرت می‌شود. قصد داریم صفحه‌ی اینستاگرام کاری خود را به روز کنیم ولی ناگهان متوجه می‌شویم زمان زیادی را با تماشای پست‌های دیگران از دست داده‌ایم.

در دنیای حاضر، متمرکز کردن فکر و حواس بسیار دشوار شده است. عوامل حواسپرتی بیشتر و قدرتمندتر شده‌اند و گاهی بیش از صرف انرژی برای کار، انرژی خود را صرف حفظ توجه بر فعالیت‌هایمان می‌کنیم و همین مسئله سبب می‌شود بیشتر از حالت عادی خسته شویم.

در چنین شرایطی راه حل چیست و چگونه می‌توان با صرف انرژی کمتری متمرکز شد و متمرکز ماند؟

عوامل حواسپرتی را حذف کنید.

برای انجام کارهایی که نیاز به تمرکز و خلاقیت دارند، محیط مشخصی را انتخاب و آن را تا حد ممکن عاری از عوامل حواسپرتی نمایید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید مطالعه کنید، وسائل مورد نیاز مانند قلم و کاغذ یادداشت را بر روی میز قرار دهید و اسباب اضافی، مانند لپ‌تاپ، پوشه‌ها و… را از روی میز مطالعه بردارید.

گوشی‌های همراه یکی از مهم‌ترین عوامل حواسپرتی است، آن‌ها را در حالت بی‌صدا و دور از دسترس قرار دهید به گونه‌ای که جلوی دیدتان نباشند.

گاهی محیط کار شما فیزیکی نیست، بلکه مجازی است. به عنوان مثال قصد دارید پستی را در اینستاگرام منتشر کنید. می‌توانید پاسخ‌ به کامنت‌ها و مشاهده‌ی پست‌های دیگران را فقط با مرورگر گوشی و رایانه انجام دهید و از اپلیکیشن اینستاگرام فقط برای پست گذاشتن استفاده کنید تا اینگونه مغز شما با این روش شرطی شود.

اگر قصد دارید مقالاتی را بر روی اینترنت مطالعه کنید، تب‌های اضافی مانند ایمیل و شبکه‌های اجتماعی را ببندید تا به راحتی وسوسه نشوید آن‌ها را چک نمایید.

از چیزهایی بهره ببرید که مانع از پرت شدن حواس می‌شوند

برخی وسائل و تصاویر به شما کمک می‌کنند تا راحت‌تر تمرکز کنید. وجود یک یا دو گلدان گل و گیاه در اتاق کارتان یا تماشای تصویر آب (مانند پوستری از دریا یا اقیانوس) به پایداری توجه شما بر موضوع اصلی کمک می‌کنند.

با حواسپرتی‌ها مبارزه نکنید

مغز ما به گونه‌ای طراحی نشده که بتواند برای زمان طولانی (بیشتر از ۲۰ دقیقه) بر موضوعی تمرکز کند. هرگاه حواستان پرت شد، با ذهنتان همراهی کنید اما به هیچ عنوان موقعیت خود را تغییر ندهید؛ مثلاً اگر مشغول نوشتن یک نامه‌ی اداری هستید، هنگام منحرف شدن ذهنتان، میز کار خود را به هیچ‌وجه ترک نکنید. می‌توانید آنچه را به ذهنتان می‌رسد بر روی کاغذ بنویسید. پس از چند دقیقه بدون صرف انرژی بیش از حد، مجدداً بر کارتان متمرکز می‌شوید.

با روش پومودورو شروع کنید

در روش پومودورو، کارتان را به بازه‌های ۲۵ دقیقه کار، ۵ دقیقه استراحت تقسیم می‌کنید. پس از هر ۲۵ دقیقه فعالیت، بر روی کاغذ یک ✓ بزنید و ۵ دقیقه استراحت کنید. پس از زدن چهارمین ✓ به خودتان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت بدهید و اگر هنوز کارتان تمام نشده است این فرایند را مجدداً تکرار نمایید.

روش تمرکزی ۹۰ – ۳۰

در این روش از تناوب‌های ۹۰ دقیقه کار متمرکز و ۳۰ دقیقه استراحت استفاده می‌کنید. مزیت این روش رسیدن به اوج تمرکز در حین فعالیت است. اگر با ۹۰ دقیقه کار کردن مستمر مشکل دارید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا از تکنیک پومودورو استفاده نمایید.

به اندازه‌ی کافی بخوابید.

بی‌خوابی یکی از مهم‌ترین عوامل از دست رفتن تمرکز است. شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها ما را به دیرخوابی عادت داده‌اند. اگر یک روز صبح با مترو به محل کار رفته باشید، گفته‌ی مرا تأیید می‌نمایید. با خواب مبارزه نکنید. شب به موقع به رختخواب بروید و حداقل نیم ساعت پیش از خواب، از وسائل الکترونیکی مانند تلویزیون، رایانه و گوشی همراهتان استفاده ننمایید.

جمع‌بندی

ابتدا تا حد امکان فضا را از عوامل حواسپرتی پاکسازی کنید ولی در این کار افراط نکنید. همیشه نمی‌توان محیط ایده‌آلی برای تمرکز ایجاد نمود. گاهی باید به ذهنتان اجازه‌ی منحرف شده بدهید، اما در این زمان‌ها هرگز موقعیتتان را تغییر ندهید. از تکنیک‌های پومودورو و ۹۰ – ۳۰ برای رسیدن به اوج کارایی استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید