ذهن فراهوشیار چیست و چگونه فعال می‌شود؟

ذهن فراهوشیار یا فراروان یکی از ویژگی ذهنی مختص ما انسان‌ها است.

شاید شما هم چنین تجربه‌ای داشته باشید. مسئله‌ای به مدت طولانی ذهنتان را مشغول کرده باشد اما هرچه بیشتر فکر کرده‌اید راه مناسبی به فکرتان نرسیده است؛ ولی  یک روز، زمانی که اصلاً به مشکلتان فکر نمی‌کردید، راهی به ذهنتان می‌رسد که خودتان هم شگفت‌زده می‌کند، راه حلی کامل و بدون نقص. به چنین راهکاری، راه حل فراهوشیار می‌گویند. راه حل فراهوشیار نتیجه‌ی فعالیت ذهن فراهوشیار شماست.

ذهن فراهوشیار چیست؟

فارغ از مسائل پیچیده‌ی زیست‌شناختی، ذهن فراهوشیار یکی از ویژگی‌های مغز ماست و به سئوالاتی پاسخ می‌دهد که تفکر غالب ما را تشکیل داده باشد. به همین دلیل، مکتوب کردن اهداف و مرور روزانه‌ی آنها به ما کمک می‌کند تا راه رسیدن به آنها را پیدا کنیم.

ذهن فراهوشیار ما همیشه فعال است، و حتی زمانی که به مشکل فکر نمی‌کنیم یا در خوابیم به دنبال راه حل می‌گردد. آیا تا به حال شده بلافاصله پس از بیداری راه حل مشکلتان را یافته باشید؟ چنین راه حل‌هایی حاصل فعالیت ذهن فراهوشیار است. ذهن فراهوشیار به زبان ایده‌ها با ما سخن می‌گوید.

آیا راهی که به ذهنم رسیده است، راه حلی فراهوشیار است؟

مهمترین شاخصه‌ی ایده‌های فراهوشیار خاصیت آرامش‌بخشی آنها است. راه حل فراهوشیار استرس را از شما دور می‌کند زیرا علاوه بر اینکه راه حلی کامل است و به تمام جنبه‌های مشکل یا مسئله احاطه دارد، در حد توانایی‌ها و قابلیت‌های فعلی شماست. راه حل فراهوشیار واضح و ساده است به طوری که می‌دانید قدم بعدی شما چیست و چه باید بکنید.

چگونه ذهن فراهوشیار را فعال کنیم؟

ذهن فراهوشیار برای فعالسازی نیاز به آرامش دارد. هنگام بروز مشکل مهم‌ترین مسئله حفظ آرامش است. بعلاوه، ذهن فراهوشیار با احساسات مثبت رابطه‌ی خوبی دارد.  نوشتن اهداف با جملات مثبت و مضارع اول شخص و مرور این اهداف کمک شایانی به فعالسازی آن می‌کند. تصویرسازی ذهنی به گونه‌ای که رسیدن به هدف را در همین لحظه واقعاً احساس کنید کمک می‌کند سریع‌تر به پاسخ فراهوشیار دست یابید.

روش‌های عملی فعالسازی ذهن فراهوشیار

ذهنتان را مجبور به ارائه‌ی راه حل نکنید. ابتدا با نوشتن جزئیات مشکل شروع کنید. مشکل را ریز به ریز، با حفظ نگاه مثبت و واقعگرایی، بر روی کاغذ شرح دهید. در بسیاری از مواقع، هنگام نوشتن، راهکار مناسب به ذهنتان می‌رسد. بلافاصله آن را یادداشت نمایید.

همچنین می‌توانید مشکل را کاملاً رها کنید. به مدت نیم ساعت در محیطی خلوت و ساکت قرار بگیرید. از دیگران بخواهید در این زمان مزاحمتان نشوند. گوشی همراه، تلویزیون و رادیو را خاموش کنید و ۳۰ دقیقه در سکوت کامل، مدیتیشن کنید یا بدون فکر کردن به چیزی، به ویژه به مشکلتان، به موسیقی‌های آرام و کلاسیک گوش فرا دهید.

فعالیت‌های فیزیکی، مانند نرمش، پیاده روی و شنا نیز در فعالسازی ذهن فراهوشیار ثمربخش است.

چگونه ذهن فراهوشیار را فعال نگاه داریم؟

به ایده‌ای که ذهن فراهوشیار به شما می‌دهد اعتماد کنید. آن را بلافاصله یادداشت نموده، اقدامات بعدی را مشخص و زمانی برای انجام آن‌ها تعیین نمایید. بلافاصله دست به کار شوید. خیلی سریع راه حلی را که به ذهنتان رسیده است به واقعیت تبدیل کنید تا بتوانید استاد حل مسئله با راه حل‌های خارق العاده باشید و هر زمان دیگران از یافتن راهی برای حل مشکل ناامید می‌شوند، شما یک پاسخ استثنایی برای مشکل ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید