۴ عمل اشتباه که خارج شدن از تخت را دشوار می‌کند

چرا صبح‌ها به سختی از خواب بیدار می‌شویم؟

اولین افکار و فعالیت‌هایی که بلافاصله پس از بیداری انجام می‌دهیم، تعیین کننده‌ی کیفیت روزی است که در پیش رو داریم. شما صبح خود را چگونه آغاز می‌کنید؟ اولین فکری که هر صبح به ذهنان خطور می‌کند چیست؟ اولین فعالیت هر صبح شما چیست؟ در این مقاله، چند کار نادرست را که می‌تواند به قیمت از دست دادن تمام روزتان تمام شود، مرور می‌کنیم.

دوباره خوابیدن و فشردن دکمه snooze

یک ساعت عقربه ای زنگدار بخرید

صبح‌ها چه کاری از همه ناخوشایندتر است؟ درست حدس زدید، بیدار شدن از خواب! اما در کمال تعجب، ما به جای اینکه یک مرتبه بیدار شویم با زندن دکمه‌ی تعویق (snooze) بر روی گوشی، خودمان را مجبور می‌کنیم بارها و بارها بیدار شویم. ساعت ۶ زنگ بیدار باش موبایل به صدا در می‌آید، بیدار می‌شویم، دکمه‌ی تعویق را فشار می‌دهیم. ده دقیقه بعد دوباره با زنگ گوشی بیدار می‌شویم، دوباره تعویق، خواب، تعویق، خواب… عده‌ای حتی چندین ساعت بیدارباش را بر روی گوشی تنظیم می‌کنند: ۶:۰۰، ۶:۱۵، ۶:۲۵، ۶:۳۰، ۶:۳۵ و…، بهتر نیست به جای این شکنجه‌ی صبحگاهی، همان اول بیدار شوید و به این مبارزه‌ی دردناک بین خواب و بیداری پایان دهید؟

پیشنهاد می‌کنم از یک ساعت کوکی عقربه‌ای رومیزی استفاده کنید. این ساعت‌ها علاوه بر اینکه جزئی از دکوراسیون اتاق شما خواهند بود، فواید دیگری نیز دارند که جلوتر به آن اشاره خواهیم کرد. ساعت را کوک کنید و آن را جایی قرار دهید که بدون بلند شدن و ترک رختخواب امکان خاموش کردن آن را نداشته باشید.

مرور موارد دوست نداشتنی پیش رو

یکی از عادت‌های نادرستی که سبب می‌شود به راحتی نتوانیم بالش و پتویمان را ترک کنیم، فکر کردن به بدترین یا ناخوشایندترین مواردی است که طی روز با آنها مواجه می‌شویم. فرض کنید مجبورید ۱۱ صبح با یک مشتری شاکی و بداخلاق ملاقات کنید. مغزتان تمام تلاشش را می‌کند تا شما را از برخاستن منصرف کند چون می‌داند بیدار شدن به معنای تحمل ناراحتی دیدار با آن شخص بداخلاق خواهد بود.

شب‌ها، بلافاصله قبل از خواب، اتفاقات فردا را در ذهنتان مجسم کنید. ببینید که همه چیز به خوبی پیش می‌رود، دقیقاً مطابق میل شما. همه چیز در وضعیت مطلوب قرار دارد و رضایت شما را تأمین می‌کند. این افکار را آنقدر ادامه دهید تا به خواب بروید.

همچنین یک یادآور کنار تختان قرار دهید تا اولین چیزی باشد که پس از بازکردن چشمانتان مشاهده می‌کنید. این یادآور می‌تواند یک تصویر از یک خاطره‌ی خوب، یک جمله‌ی انگیزشی یا مهم‌ترین هدفتان باشد. می‌توانید آن را بر روی ساعت قرار دهید تا قبل از خاموش کردن آلارم گوشی آن را ببینید.

چک کردن گوشی

مهلک‌ترین اشتباهی که می‌توانید صبح‌ها انجام دهید چک کردن گوشی در بستر است. زنگ گوشی را خاموش می‌کنیم و سراغ اعلان‌ها (نوتیف‌های) شب گذشته می‌رویم. در گوشی‌های همراه معمولاً به دام مطالب بی‌ارزش و حتی اخبار منفی شبکه‌های اجتماعی می‌افتید. ضمن اینکه خارج شدن از این برنامه‌ها آسان نیست و زمان زیادی را از دست می‌دهید.

شب‌ها، حداقل یک ساعت پیش از خواب، موبایلتان را خاموش کنید و آن را جایی قرار دهید که صبح‌ها بدون ترک تختخواب، دسترسی به آن مقدور نباشد. اقدام مفید دیگر، خاموش کردن مودم است. در صورتی که برایتان حیاتی نیست، تا پیش از ساعت ۹ (البته اگر ساعت ۵ صبح از خواب برمی‌خیزید) سراغ موبایلتان نروید.

خواندن اخبار

خبرگزاری‌ها فقط یک مطلب را به شما القا می‌کنند: «شرایط افتضاح است و شما ضعیف‌تر از آنید که زندگیتان را ببهبود ببخشید!» لطفاً یک رژیم سفت و سخت خبری بگیرید. تا جایی که ممکن است به اخبار توجهی نکنید، یا اگر تصور می‌کنید باید از اخبار مطلع شوید، آن را تا ظهر به تأخیر بیاندازید. اگر شغل شما به نحوی با اخبار در ارتباط است، نحوه‌ی صحیح تعامل با خبر را بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید