بررسی ۷ باور رایج در مورد موفقیت

باورهای شما در مورد موفقیت چیست؟ با کدامیک از جملات زیر موافق، و با کدامیک مخالفید؟

  1. موفقیت نتیجه‌ی ایده‌های بزرگ و خارق العاده است.
  2. برای موفقیت باید هوش و نبوغ ذاتی داشت.
  3. افراد موفق انسان‌های خوش‌شانسی هستند.
  4. انسان‌های موفق انسان‌های شجاعی هستند که هرگز نمی‌ترسند.
  5. برای موفق شدن باید تمام زمانم را صرف اهدافم کنم و دیگر زمانی برای تفریح و لذت نخواهم داشت.
  6. من برای موفقیت ساخته نشده‌ام. اشخاص موفق از ابتدا برای موفقیت تربیت شده‌اند.
  7. افراد موفق مشکلات من را نداشته‌اند.

اکنون به بررسی هر یک از این باورها می‌پردازیم.

موفقیت

موفقیت نتیجه‌ی ایده‌های بزرگ و خارق العاده است.

بر خلاف تصور عامه‌ی مردم، به جز موارد انگشت‌شمار، انسان‌های موفق با انجام کارهای ساده‌ی روزمره به موفقیت رسیده‌اند و بیشتر آنها در ابتدای کار، هیچ ایده‌ی ویژه و منحصربه‌فردی برای موفقیت نداشته‌اند. آنها فقط حاضر شده‌اند کارهای کوچکی را انجام دهند که دیگران حاضر به انجام آن‌ها نیستند؛ مثلاً هر شب اهدافشان را مرور و کارهای فردایشان را تعیین و اولویت‌بندی کرده‌اند. کتاب‌ها و سمینارهای آموزشی برای بهبود شخصیت و کسب و کارشان تهیه و مطالعه یا مشاهده نموده‌اند. روزی یک ساعت زودتر از خواب بیدار شده‌اند. از شبکه‌های اجتماعی جز برای کسب و کار استفاده نکرده‌اند.

موفقیت نتیجه‌ی همین انتخاب‌های کوچک روزانه و تدوام و ثبات در انجام همیشگی آن‌هاست.

برای موفقیت باید هوش و استعداد ذاتی داشت.

هوش و نبوغ ذاتی صرفاً بهانه‌ای است برای فرار از تعهد و انجام کارهای کوچک روزانه که برای موفقیت لازم است. هوش در سنین مختلف متفاوت است و همیشه می‌توان آن را با تمرینات مناسب ارتقا داد. استعداد هم چیزی جز سرعت یادگیری یک مهارت نیست. ما برخی از مهارت‌ها را سریع‌تر و برخی دیگر را دیرتر یاد می‌گیرم؛ به عنوان مثال، ممکن است شما زبان‌های خارجی را به سرعت بیاموزید اما برای نواختن پیانو نیاز به تمرین و پشتکار بیشتری داشته باشید.

افراد موفق کمبود هوش و استعداد را با تلاش و تمرین بیشتر جبران می‌کنند.

افراد موفق انسان‌های خوش‌شانسی هستند.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب، فرمول زیر را برای خوش‌شانسی ارائه می‌دهد:

فرمول خوش شانسی دارن هاردی
فرمول خوش‌شانسی

ما به فرصت‌های مناسب ولی غیرمنتظره‌ای که رخ می‌دهد، شانس می‌گوییم. سئوال اساسی این است: واکنش ما به این فرصت‌ها چیست؟ آیا زمانی که با یکی از این فرصت‌ها روبرو می‌شویم آمادگی استفاده از آن‌ها را داریم؟ آمادگی یعنی رشد شخصی و کسب مهارت‌های لازم. اگر فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری رخ داده است، شرط استفاده از آن این است که روش‌های سرمایه‌گذاری، ریسک کردن و مدیریت ترس را آموخته باشیم.

بسیاری از مردم، موقعیت‌های خوب زندگی‌شان را با افکار و باورهای نادرست از دست می‌دهند. با شخص مناسبی روبرو شده‌اید که گمان می‌کنید از هر نظر برای ازدواج با شما مناسبت است. اگر باور شما این باشد که فرد باکمالات و مناسبی برای ازدواج نیستید یا معتقدید درد نه شنیدن بیشتر از درد درخواست نکردن است، هرگز از این فرصت استفاده نخواهید کرد.

اشخاصی هم هستند که همیشه از نبود فرصت‌ها می‌نالند، اما هنگام روبرو شدن با فرصت‌ها، دست به هیچ اقدامی نمی‌زنند. اشخاصی هستند که در شرایطی بدتر از شما بوده‌اند، اما به قله‌های موفقیت رسیده‌اند نه چون بیشتر از شما شانس آورده‌اند، بلکه چون از فرصتی که داشته‌اند استفاده کرده‌اند.

شانس برای همه به قدر کافی وجود دارد، اما افراد موفق فرمول خوش‌شانسی را به کار می‌برند.

انسان‌های موفق افراد شجاعی هستند که هرگز نمی‌ترسند.

همه می‌ترسند. کسی که می‌گوید من نمی‌ترسم، فاقد اصلی‌ترین وجه تمایز انسان و دیگر موجودات است: عقل!

افراد موفق هم می‌ترسند، اما روش‌های صحیح برخورد با ترس را آموخته‌اند.

به گفته‌ی آنتونی رابینز، ترس وکیل مدافعی است که ما او را تبدیل به زندانبان خود کرده‌ایم. ترس نمی‌گوید بایست، نرو، هیچ‌کار نکن. ترس هشدار می‌دهد، مراقب باش، جلوتر خطری در کمین است. اینکه تصمیم بگیریم فرار کنیم یا مبارزه، انتخاب ماست.

ما نمی‌توانیم انتخاب کنیم که نترسیم، اما می‌توانیم انتخاب کنیم ترسو نباشیم.

برای موفق شدن باید تمام زمانم را صرف اهدافم کنم و دیگر زمانی برای تفریح و لذت نخواهم داشت.

تعادل از ویژگی‌های افراد موفق است. تا کنون زندگی‌نامه‌ی فرد موفقی را نخوانده‌ام که فقط در بخش خاصی از زندگی به درجات عالی رسیده باشد. شما نمی‌توانید مدیر موفقی باشید بدون آن‌که روابط خانوادگی خوبی داشته باشید.

برای موفقیت باید اهدافی برای رشد در تمامی زمینه‌های زندگی داشت. موفقیت و کامیابی با یکدیگر عجین شده‌اند.

من برای موفقیت ساخته نشده‌ام. اشخاص موفق از ابتدا برای موفقیت تربیت شده‌اند.

هیچ کس برای موفقیت ساخته نشده است. برای موفق شدن، باید خودتان شخصیت‌تان را بسازید. راهتان را پیدا کنید، تصمیم بگیرید و دست به کار شوید. برخی اشخاص موفق در کودکی، عادت‌های صحیحی کسب کرده‌اند، اما در مقابل برخی دیگر یا والدین خوبی نداشته‌اند یا در کودکی عادات مناسبی کسب نکرده‌اند. اپرا وینفری در دوران بلوغ مورد تجاوز آشنایانش قرار می‌گیرد. ثروت وی در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

افرادی که ناکامی و شکستشان را تقصیر شرایط و دیگران می‌اندازند، در واقع کسانی هستند که در میدان زندگی دستان خود را به نشانه‌ی تسلیم بالا برده‌اند.

افراد موفق مشکلات من را نداشته‌اند.

با شما موافقم، زیرا آنها مشکلات خودشان را داشته‌اند و دارند. روزی مردم نزد بودا از مشکلاتشان شکایت کردند و هرکس وضع خود را بدتر از دیگران می‌دانست. بودا از آنها خواست مشکلاتشان را بر روی زمین بگذارند و عقب بایستند. سپس گفت هرکس آزاد است مشکلات هر کس را که می‌خواهد به دوش بکشد. مردم دقایقی به مشکلات نگاه کردند و سپس هرکس به سمت مشکلات خودش رفت و دوباره همان را انتخاب کرد.

منظور این حکایت این است که مشکلات هر کس به اندازه‌ی توانایی‌های اوست. هرچه بیشتر رشد کنید مشکلات شما نیز بزرگ‌تر خواهند شد.

هر فرد در ماه با دو یا سه بحران مالی، کاری، خانوادگی یا سلامتی روبرو می‌شود. ما همیشه در یکی از این سه وضعیتیم: میانه‌ی بحران، در حال خروج از آن یا در شرف ورود به یک بحران.

افراد موفق پذیرفته‌اند هر مشکل مسئله‌ای است که باید حل شود و با حل هر مشکل، توانایی حل مسئله در آنها تقویت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید