پیش‌شرط مدیریت زمان این است: ظرف‌های مکان و زمانتان را خالی کنید.

اصل صفر مدیریت زمان: خانه تکانی

اگر فنجان‌تان پرشده نمی‌توانید آب بیشتری درون آن بریزید. این اصل ساده همیشه برقرار است. اگر همیشه از نو شروع می‌کنید اما روش زندگی‌تان را تغییر نمی‌دهید، در نهایت به یک نقطه می‌رسید: همین جا! اگر به استفاده از همان عناصر گذشته ادامه دهید جورچین زندگی‌تان همان تصویر قبلی را نشان خواهد داد؛ تفاوتی نمی‌کند که چندبار قطعات آن را به اشکال مختلف مخلوط کنید و دوباره بچینید.

در این مقاله به شما کمک می‌کنم خودتان را دوباره خلق کنید و زندگی متفاوتی را آغاز کنید. این کار فقط با جست و جوی اهداف جدید، مشاهده‌ی خودتان در آینده یا بررسی اهداف و مقصد زندگی‌تان ممکن نخواهد بود. از شما می‌خواهم دکمه‌ی بازنشانی (Reset) زندگی‌تان را فشار دهید تا شکلی متفکرانه از خود و مسیر جدیدتان را آغاز نمایید. ریشه‌ی بسیاری از ناکامی‌ها برای ایجاد تحولات اساسی در زندگی، چسبیدن به باورهای قدیمی است، باورهایی که تمام انرژی شما برای تغییر را تلف می‌کنند.

امروز خواهید آموخت چگونه زندگی‌تان را مرتب کنید و به آن نظم دهید، هم نظم فیزیکی و هم نظم روحی. این اساسی‌ترین روش خانه‌تکانی است که تا به امروز دیده و اجرا کرده‌اید.

تا امروز چگونه زندگی کرده‌ایم؟

اگر احساس می‌کنید انرژی کم می‌آورید، هرچه سریع‌تر حرکت می‌کنید، دیرتر می‌رسید و زمانی که می‌رسید از پا افتاده‌اید، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن این است که در زندگی فقط انباشته‌اید. بیش از آنکه زندگی، خانه، مغز و برنامه‌ی خود را خالی کنید، فقط آن را پر کرده‌اید. جمع‌آوری کنترل نشده به دو چیز منتهی می‌شود:

۱. تکرار بی‌پایان گذشته. زندگی‌تان با دژاوو (آشناپنداری)ها انباشته خواهد شد.
۲. کاهش سرعت زندگی. گاهی کسانی را می‌بینید که قادرند دو تا سه برابر شما کار کنند. حتی کسانی هستند که از شما پرمشغله‌ترند اما کمتر کار می‌کنند و چند برابر شما نتیجه می‌گیرند. هرچه فکر می‌کنید متوجه نمی‌شوید راز موفقیت آنها چیست و چگونه این امور را مدیریت می‌کنند. موفقیت در زندگی و خودشکوفایی در تمامی جنبه‌های آن فقط در بالاترین سرعت ممکن است.
عقل سلیم حکم می‌کند زندگی‌تان را از سه جنبه مرتب کنید: گذشته، حال و آینده. درست خواندید: آینده! کوهی از زباله بر روی آینده‌ی‌تان ریخته شده است، و باید آینده را نیز مانند حال و گذشته مرتب کنید. از زمان حال آغاز کنید. زمان حال از زمان‌های دیگر ملموس‌تر است، اینجا و اکنون است. تمیزکاری همه جانبه‌ی لحظه‌ی کنونی به شما سرزندگی و انرژی می‌بخشد. به من اعتماد کنید، این‌ها همان احساسات شورانگیزی هستند که به آن‌ها نیاز دارید.

اصلی‌ترین قدم، خلاصی از کارهای انجام نشده است.

به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنم که به جان زندگی‌تان بیفتید و یک باره آن را مرتب کنید. ابتدا باید نظمی به آشفتگی‌ها بدهید و «موارد حل نشده» را در اولویت قرار دهید، حتی اگر لازم است آن‌ها را از نو برنامه‌ریزی کنید. اگر کارهایی دارید که چندین هفته است در لیست مانده‌اند، آنها را از لیست انتظار خارج و اقدام نمایید. این کار به شما روحیه و نیرو می‌بخشد. این‌ها کارهایی است که باید در پایان این هفته انجام دهید تا شروعی خوب در بازسازی زندگی‌تان داشته باشید:

۱. دور ریختنی‌ها را دور بریزید.

از شر تمامیِ زباله‌ها خلاص شوید، منهدم‌شان کنید، دورشان بریزید یا هر کار دیگری که از دست‌شان راحت شوید. هرگز نگویید: «می‌گذارمشون تو یه جعبه شاید یه روزی به درد من یا کس دیگه‌ای بخورن». واقعاً همه‌ی آنها را دور بریزید و هیچ چیز را برای روز مبادا نگاه ندارید.

خب، این دور ریختنی‌ها شامل چیزهایی هستند؟

هر چیزی که استفاده نمی‌کنید دور بریزید. قرار این است: هر چیزی که طی یک سال گذشته از آن استفاده نکرده‌اید را دور بریزید، بفروشید، ببخشید یا منهدم کنید؛ از جمله:

  • لباس‌هایی که نمی‌پوشید؛
  • اغلب یادگاری‌ها و یادبودها به غیر از آنهایی که واقعاً منزل شما را تبدیل به خانه می‌کنند (و تعدادشان هم بسیار کم است)؛
  • ظروف از مدافتاده و بدون استفاده و لوازم برقی بی‌مصرف.

هر چه توان بیشتری داشته باشید برای‌تان بهتر است. به این دید برسید که هر چیز کوچکی بخشی از انرژی شماست. درکی واقع‌گرا از موقعیت داشته باشید و فقط اشیای شادی‌بخش را همراه بیاورید که می‌توانید در زندگی جدیدتان از آن بهره‌ای ببرید. هنگام مواجه با خرت و پرت‌های‌تان از خود بپرسید: «آیا می‌خواهم این انرژی را نگه دارم، یا بگذارم انرژی جدیدی جایگزین آن شود؟»
اسبی که گاری سبک‌تر را می‌کشد زودتر به مقصد می‌رسد. اگر فنجان شما پر است، نمی‌توانید درون آن آب بیشتری بریزید. شما کسی هستید که فنجان‌تان را خالی می‌کنید. فقط می‌توانید همان مقدار آب در فنجان‌تان بریزید که قبلاً خالی کرده‌اید. پس اگر حریص هستید، هنگامی که جایی برای تغییر بزرگ نمی‌ماند متعجب نشوید.

در مجموع، تمیزکاریِ تمام عیار یک بازی است به نام «چقدر آماده‌ام که تجربیات تازه وارد زندگی‌ام شوند؟» هرچه بیشتر دور بریزید بیشتر آماده‌اید. ضمناً، این مورد به تمامی فضاهایی که در اختیار دارید (اتاق کار در اداره، ویلای‌تان در شمال، خودرو و حتی جت شخصی‌تان – البته اگر دارید) تعمیم می‌یابد. همکاران‌تان را شگفت‌زده کنید. میز کارتان را واقعاً تمیز کنید، یک فرایند پاکسازی واقعی را آغاز نمایید. البته مراقب باشید اسناد حیاتی اداری را دور نریزید.

۲. فایل‌ها را حذف کنید.

کامپیوتر و تلفن همراه خود را پاکسازی کنید.
فضای دیجیتال و فضای مجازی هم بخشی از محیط زندگی شما هستند.

بیرون ریختن آشغال‌ها تازه شروع کار بود. وقت آن رسیده که فایل‌ها را هم حذف نمایید. چه مدت با رایانه یا گوشی هوشمندتان در اینترنت و اپلیکیشن‌ها چرخ می‌زنید؟ این محیط هم، هر چند که مجازی است، اما یک فضا است و در بخشی از انرژی شما سهیم است. عادت داریم هر چیزی را در کامپیوتر یا گوشی‌مان ذخیره نماییم. چرا بعضی از آن‌ها را حذف نکنیم؟

هنوز که حافظه‌ی رایانه و گوشی پر نشده است!

اصل قبلی در اینجا هم برقرار است: پاکسازی راهی است تا انرژی آزاد شود. فقط فایل‌هایی را که دوست دارید و ارزشمند هستند نگاه دارید. چرا باید فیلمی را نگه دارید که از تماشای آن لذت نمی‌برید؟ چرا آن فایل‌های بی‌مصرف قدیمی را نگاه دارید؟ این‌ها بخشی از شما هستند. آیا می‌خواهید آن‌ها را باخودتان جابجا کنید در حالی که می‌دانید هرچه وزن بیشتری را حمل نمایید، آهسته‌تر حرکت می‌کنید؟ یا اینکه ترجیح می‌دهید فضایی برای چیزهای تازه ایجاد کنید؟

پس از پاکسازی گوشی هوشمند، تبلت و رایانه‌ی شخصی‌تان، نوبت به پاکسازی رایانه‌ی محل کار می‌رسد. فراموش نکنید همین عمل را برای حساب‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های‌تان انجام دهید. به ایمیلتان سری بزنید و از لیست‌های ایمیلی که مایل به دریافت پیام‌هایشان نیستید خارج شوید. (معمولاً در انتهای هر ایمیل لینک لغو ثبت نام یا unsubscribe وجود دارد.)

۳. چیزهای‌تان را سازماندهی کنید.

افراط نکنید. نظمِ متعادل (نه دیوانه‌وار، بلکه سازمان‌یافته) تضمین می‌کند که بدون دردسر به پیش بروید؛ به ویژه اگر زمان آن است که به چیزها سرعت ببخشید. اگر آشفتگی و بی‌نظمی بر آپارتمان و میز کار شما حکفرما باشد قادر به افزایش سرعت نخواهید بود. برای هرچیزی جای مشخصی در نظر بگیرید تا هنگام نیاز دنبالشان نگردید. اشیایی را که بیشتر نیاز دارید در دسترس قرار دهید. کشوی میزتان را به شکلی بچینید که به راحتی به هم نریزد و نیاز نباشد زود به زود آن را مرتب کنید. برای مدارک پوشه‌های مناسب در نظر بگیرید. اینگونه حافظه‌ی شما نیز بهتر کار خواهد کرد.

۴. اطلاعات ورودی را پالایش کنید.

جریان اطلاعات ورودی نیز نیاز به چینش و تمیزکاری دارد. این اطلاعات غذای ذهن شماست و گاهی عملکرد مغز شما به آن وابسته است. آیا در مورد مسمومیت اطلاعاتی چیزی شنیده‌اید؟ مسمومیت اطلاعاتی وضعیتی متداول است که امروزه مردم از آن رنج می‌برند. آنها هر چیزی را که در اینترنت پیدا می‌کنند می‌خوانند و به طور پیوسته سخنانی را از انسان‌های برجسته به اشتراک می‌گذارند، که سبب می‌شود نجوای حقیقی روح‌شان خاموش شود.

اطلاعات از ناخودآگاه ذهن شما بیرون نمی‌رود و در آنجا انباشته می‌گردد. به همین دلیل باید به دقت اطلاعات را پالایش کنیم. فقط باید به آنچه که ارزشمند است یا چیزی به شما می‌آموزد اجازه‌ی ورود دهید. در غیر این صورت مطالب اضافی، کانال‌های اطلاعاتی مغز را مسدود نموده و اضافه‌بار و آشفتگیِ اطلاعاتی نیرومندی در ذهن ایجاد می‌شود. این امر منجر به اشتباه در پیمودن مسیرتان می‌گردد، زیرا قادر نیستید نجوای حقیقی روح‌تان را بشنوید. برای همین پیشنهاد می‌کنم این کارها را انجام دهید:

  1. لیست دوستان‌تان را پاکسازی کنید. تمامی کسانی که آپدیت‌ها و مطالب‌شان مهرانگیز و الهام‌بخش نیست حذف نمایید.
  2. خوراک خبری (news feed) خود را پاکسازی کنید. سایت‌ها و اشخاصی را که مطالب‌شان روی اعصاب شماست حذف نمایید، به ویژه کسانی که اطلاعاتی مغایر با رخدادهای جهان منتشر می‌کنند. تا می‌توانید کمتر اخبار را دنبال کنید.
  3. لیستی از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌هایی که برای خواندن آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اید تهیه نمایید. قانون اساسی من برای تعیین اهمیت یک منبع اطلاعاتی، احساسی است که به من می‌دهد، گویی که در قلبم موسیقی نواخته می‌شود. این زمانی است که شما می‌توانید بازخورد درونی آن را احساس کنید، هنگامی که حس قابل تشخیصی از خودآگاهی و اشتیاق به عمل کردن درون‌تان جوانه می‌زند. هرگز از اصل «یک ایمیل دریافت کردم، پس روی لینک داخلش کلیک کنم و نشانی ایمیلم رو بهشون بدم» استفاده نکنید؛ هرگز! مطالب باید از منابع منتخبی باشد که به شما احساس رضایت بدهد و شما را خوشحال کند. دنبال مطالب کاربردی باشید. فهرست شما باید دائماً بازبینی، پاکسازی و با منابع جدید پر شود.

۵. همه‌ی کارهای معوقه را به سرانجام برسانید.

بسیار ضروری است که تمامی کارهایی را که در فهرست انتظارتان قرارد دارند، انجام دهید. باید وضعیت آن‌ها را از «در حال انتظار» به «در حال انجام» تغییر دهید. دست به کار شوید و انجام آن کار کذایی را به پایان برسانید، و یا اگر دیگر نیازی به انجام آن نیست، آن را کاملاً از لیست حذف کنید. برای‌تان بهتر است تصمیم بگیرید کاری را در این نقطه کاملاً متوقف کنید تا اینکه بار مسئولیت آن را همراه خود بکشید. باید احساس کنید که همه چیز انجام شده است و امور جاری در حال انجام هستند و هیچ کاری وضعیت معلق ندارد. این «اولین شتابگیری» برای رسیدن «به آن چیزی که از زندگی می‌خواهید» و حرکت به سوی تغییرات تعیین شده است.

جمع‌بندی

در انتها دوباره گوشزد می‌کنم که فرایند پاکسازیِ اساسی برای زندگی دو رکن کلیدی دارد: نظم‌دهی در تمامی سطوح، و هماهنگ‌سازی کارهای‌تان.

گیرنده‌ی ذهن‌تان را بر روی شبکه‌ای تنظیم کنید که فقط اطلاعات کاربردی را در حجم معقول دریافت کند و خواهید دید که چگونه دنیای‌تان دگرگون می‌شود. شما می‌توانید خودتان را بازآفرینی کنید اگر به ذهن بسپارید که نباید با تجربیات گذشته بازداشته شوید.

بیاید از همین لحظه پاکسازی را آغاز کنیم.

 منبع: Brightside

دیدگاهتان را بنویسید